Profesör İbrahim Saraçoğlu: Akşam Yatmadan Önce İçilmeli “Bir Kaşığı Bile Balgam Söktürür, Bronşite İyi Gelir”

Ülkemizde dut, üzüm pekmezi kadar bilinmeyen andız pekmezi andız ağacının özsuyundan yapıldığı için kendine özgü bir tadı vardır. Bu pekmezin lezzeti genellikle hafif reçineli ve odunsu bir tada sahiptir. Bu nedenle diğer pekmezler gibi kahvaltıda tüketilecek bir pekmez değildir. Şifaları nedeniyle akşam yatmadan önce bir kaşık tüketilebilir. Mineral ve vitamin açısından da zengin bir gıdadır.

ANDIZ PEKMEZİNİN FAYDALARI

Andız pekmezinin faydalarına dikkat çeken Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, özellikle üst solunum yolu hastalıklarının sık görüldüğü dönemlerde akşam yatmadan bir kaşık içildiğinde “bronşite iyi gelir, balgam sökmeye yardımcıdır” dedi.

  1. Enerji Kaynağı: Andız pekmezi doğal şeker içerir, bu nedenle enerji sağlama potansiyeline sahiptir. Günlük enerji ihtiyacı fazla olan bireyler tarafından antrenman öncesi veya sonrasında tüketilebilir.

  2. Mineral ve Vitamin Kaynağı: Andız pekmezi içerdiği mineraller ve vitaminlerle besleyici bir özellik taşıyabilir. Ancak, miktarları genellikle küçük olup, çeşitli besin kaynaklarından alınan besinlere ek olarak düşünülmelidir.

  3. Antioksidan İçeriği: Bazı bitkisel ürünler antioksidanlar bakımından zengin olabilir. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koruyabilir ve genel sağlığı destekleyebilir.

  4. Bağışıklık Sistemini Destekleme: Andız pekmezi içeriğindeki bazı bileşenler nedeniyle bağışıklık sistemini destekleme potansiyeline sahip olabilir.

  5. Solunum Sistemine Faydaları: Andız pekmezi, geleneksel tıpta özellikle solunum sistemi sorunlarına karşı kullanılabileceği düşünülen reçineli özelliklere sahiptir. Ancak, bu konuda daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x