Milyonerlerin başkenti: İstanbul çakıldı

Henley & Partners tarafından hazırlanan Dünyanın En Zengin Şehirleri 2023 Raporu’ndan, dünya çapında en çok milyonerin yaşadığı ilk 20 metropolün haritası çıkarıldı.

EN ÇOK MİLYONER HANGİ ŞEHİRDE YAŞIYOR

Listenin başında yer alan New York’ta yaşayan 340 bin milyoner, kentin toplam nüfusunun yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturuyor.

New York’un küresel bir finans merkezi olması, yüksek maaşlı iş arayan milyonları çekerken, kazançlı kariyerlere sahip olanlar da doğal olarak şehre çekiliyor.

İşte en çok milyoneri olan şehirlerin tam sıralaması:

İkinci sırada yer alan Tokyo, 290 bin kişilik önemli bir milyoner nüfusuna ev sahipliği yaparken, onu 285 bin yüksek net değere sahip birey (HNWI) ile 1 milyon dolar veya daha fazla yatırım yapılabilir servete sahip olan Körfez Bölgesi-San Francisco ve Silikon Vadisi yakından takip etmektedir.

Diğer büyük finans merkezleri;

-Londra (4.),

-Singapur (5.),

-Hong Kong (7.)

Çin’in ticaret devleri Pekin (8.) ve Şangay (9.) onlara katılmaktadır.

Listeye dikkat çekici bir giriş yapan Sidney, 100 binden fazla milyoner ile şaşırtıcı bir şekilde 10. sırada yer alıyor.

Melbourne 17. sırada yer alırken, Avustralya giderek milyonerlerin göç ettiği bir yer haline gelmektedir.

Bu eğilim, yüksek yaşanabilirlik dereceleri, Asya pazarlarına erişim ve ülkede veraset vergisi olmaması gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır.

MİLYONER NÜFUSU NERELERDE PATLADI

Dünya son on yılda hem kişi başına düşen hem de milyoner sayısındaki artışla önemli ölçüde zenginleşti. Örneğin 2010-2020 yılları arasında milyonerlerin sayısı yaklaşık yüzde 65 oranında artmıştır.

İSTANBUL’DA YÜZDE 35 AZALMA

İstanbul’da ise 2012-2022 yıllarında milyoner nüfusta ciddi anlamda azalma görüldü.

İstanbul, yüzde 35’lik azalmayla 16 bin 300 milyonere ev sahipliği yapıyor. 10 yıllık zaman dilimindeki azalmanın ardından İstanbul listede geriye düşerek 51’inci sırada yer aldı.

2012-2022 yılları arasında milyoner nüfuslarında en büyük değişimi yaşayan şehirler şöyle:

Geçtiğimiz on yıl içinde Çin’in Hangzhou ve Teksas’ın Austin kentleri varlıklı sakinlerini iki katından fazla artırmıştır. Bu eğilim, bu iki ülkeyi milyoner nüfus artışı sıralamasında en üst sıralara yerleştirmektedir ki bu sıralamada Çin ve ABD’deki şehirler büyük ölçüde hakimdir ve bu iki ülkenin ekonomik gücünü yansıtmaktadır.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, 21. yüzyılın başında Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya benzer milyoner sayısına sahipti.

Ancak, ABD milyoner nüfus artışını sürdürürken, Çin 2010 yılında ekonomik büyüklükte ve ardından 2014 yılında milyoner sayısında Japonya’yı geçmiştir.

2010’larda yükselen diğer ekonomik devler olan Hindistan ve Vietnam’da da Bengaluru (%88), Haydarabad (%78) ve Ho Chi Minh City (%82) şehirlerinde milyoner artışı görülmüştür.

Öte yandan, Moskova ve St Petersburg aynı zaman diliminde milyoner sakinlerinin yaklaşık yüzde 40’ını kaybetmiştir. Ülkeye yönelik yaptırımlar bu şehirlerin zenginliğinin azalmasında ve sakinlerinin göç etmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x