Hazine, Ali Mahir Başarır’ın Mehmet Şimşek hakkındaki iddialarına yanıt verdi

AA

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, 4 Temmuz 2024 tarihinde Hazire ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile ilgili “bir iddiaya göre” diyerek iddialarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı aynı gün bu iddialara basın açıklaması ile cevap verdi.

Başarır, yapılan açıklamaya rağmen iddialarını sürdürünce, Bakan ŞimşekIin konutunda yapılan işin güneş enerjisi işi ve bütçesinin aktarılandan daha düşük olduğunu belirtilerek, iddialarla ile ilgili ayrıntılı bir cevap daha yayınlandı.

“Zorunlu açıklama”

Hazine ve Maliye Bakanlığı Başarır’ın iddialarına yönelik bir açıklama daha yayınladı:

CHP Milletvekili Sayın Ali Mahir Başarır, 04 Temmuz 2024 günü Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ile ilgili ‘bir iddiaya göre’ diyerek mesnetsiz iddialarda bulunmuş, bu iddialara aynı gün basın açıklaması ile cevap verilmişti. Adı geçen Sayın Vekil bu defa 8 Temmuz 2024 günü gerçek dışı iddialarını genişleterek kamuoyunun ilgisini çekmeye devam etmeye çalışmıştır. Bu nedenle son kez bir açıklama yapmak zarureti hasıl olmuştur.

Maddi madde iddialara yanıt:

Bakanlık iddialara yönelik olarak açıklamalarını şu maddelerle sıraları:

1-Sayın Bakanımızın evinin içinde, son on yıl içinde önemli herhangi bir tadilat yapılmamıştır.

2-Sayın Bakanımızın evinin içindeki mutfağında da herhangi bir tadilat, bakım-onarım yapılmamıştır, satın alındığı haliyle kullanılmaktadır.

3-Evin zemin katında ortaya çıkan nem sorunu, Sayın Bakanımızın görevde olmadığı 2020-2021 döneminde yapımcı firma tarafından su izolasyonu yapılarak sorun giderilmiştir.

Yapılan işin içeriği

4-Evin önündeki güneş enerjili otogaraj ile ilgili iddialara gelince; 2023 yılı mart ayında, Sayın Bakanımız, evinde yenilenebilir enerjiden faydalanmak için iki araçlık otopark alanının üstüne, dört tarafı açık, yaklaşık 40 metrekarelik yüzeyde çelik donatı üzerine 9,8 kilovat, güneş panelleri ve evin çatısı üzerine 10,2 kilovat güneş enerji panelleri monte etmek ve üretime geçirmek üzere, toplam 20 kilovat güneş enerji sistemi yapılması için kamu ile işi olmayan, Ankara merkezli, güneş enerjisi konusunda uzman bir firmayla sözleşme imzalamıştır.

Projenin otopark üstü tamamlanmış olup çatı üstü imalat işi ise çatının güçlendirme ihtiyacı nedeniyle halen devam etmektedir.

Yapılan işin bütçesi

5-Bu çerçevede Sayın Ali Mahir Başarır’ın bahsettiği işlerden doğru olan ve halen devam eden tek kalem, güneş enerjisi işidir, bu işin maliyet bedeli olarak iddia edilen rakam çok afakidir. Zira gerçek sözleşme bedeli iddia edilen rakamın aksine piyasa fiyatları düzeyinde ve iddia edilen rakamlara oranla çok cüzidir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x