Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler Filistinli çiftçilerin zeytin hasadına engel oluyor

Batı Şeria’nın kuzeyinde Kalkilya kentinin Senirya köyünde 80 bin metrekarelik arazisi bulunan Filistinli Abdurrahim İsa, Yahudi yerleşimcilerin saldırıları nedeniyle çoğu zeytin ağaçlarından oluşan arazisinde zeytin hasadını yapamadığını belirtti.

65 yaşındaki İsa, yasa dışı Yahudi yerleşim birimine yakınlığı nedeniyle 7 Ekim’den bu yana arazisine gidişinin engellendiğini söyledi.


Yerleşimcilerin saldırısında kafası yarıldı, kaburgası kırıldı

Yerleşimcilerin saldırısında yaralandığını aktaran İsa, kafasının yarıldığını, arka kaburgalarından birinin kırıldığını, göz retinasının zarar gördüğünü, oğlu Zeydan’ın da yaralandığını ve bıçak yarasının karaciğerine ulaştığını söyledi.


“Bizi gerçekten öldürmek istediler”

İsa, yerleşimcilerin niyetinin kendilerini öldürmek olduğuna dikkati çekerek, “Bizi gerçekten öldürmek istediler. Ben yarı baygın haldeyken onlardan birinin kafama büyük bir taşla vuracağını söylediğini duydum.” diye konuştu.

“Canımız pahasına da olsa burayı terk etmeyeceğiz”

İsa, yerleşimcilerin saldırısına ilişkin, “Araziyi ele geçirmek için bizim göç etmemizi istiyorlar. Ancak tüm sahip olduğumuz şey bu arazi, şerefimiz, namusumuz. Canımız pahasına da olsa burayı terk etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık dört ay önce de benzer bir saldırıya maruz kalan İsa ve ailesi, bölgedeki ve Batı Şeria’nın diğer yerlerindeki Filistinliler gibi zeytin hasadını yapamadı.

Zeytin hasadı, Filistin için en önemli tarım sezonu

Zeytin hasadının Filistin için en önemli tarım sezonu olduğuna işaret eden Dik, İsrail’in, 7 Ekim’den bu yana Filistinli çiftçilerin zeytin hasadı yapacağı bölgelere ulaşımını engellediğini belirtti.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x