Ripple davada zafere yakın

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple aleyhine açtığı dava kısa süre önce yeni bir ivme kazandı ve avukat John E. Deaton Fox Business’a kurumun davayı kaybetme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Deaton’a göre SEC’in XRP tokenını bir menkul kıymet olarak sınıflandırmaya çalışması bir hata, çünkü Deaton’ın açıkladığı üzere bu olağan bir yaklaşım değil:

Deaton’a göre SEC, LBRY davasında da bu konuda başarısız oldu. Hakim, özet kararda LBC tokenlerinin ilk satışlarının kayıtsız menkul kıymet teklifleri olduğunu söyledi. Ancak, bunun ikincil piyasa satışları için geçerli olmadığını açıkça belirtti.

Deaton’a göre, düzenleyici mevcut Ripple davasında kaybetmezse, bunun tüm kripto endüstrisi için geniş kapsamlı sonuçları olacaktır. Coinbase (NASDAQ:COIN) ve Binance gibi kripto borsalarının iş temelleri, kayıt dışı menkul kıymetlerin aracılık edildiği platformlar olacakları için inceleme altında olacaktır.

Menkul kıymetler düzenleyicisinin bakış açısına göre, kullanıcılar XRP’yi yalnızca Ripple’ın işlemlerine dayanarak kâr elde etmek için ediniyorlar. Bu amaçla, XRP alımına ilişkin karar verme sürecini mahkemede sunması için özel olarak bir bilirkişi tutuldu. Ancak bu yaklaşım görünüşe göre o kadar zorlamaydı ki mahkeme, Ripple savunmasının talebi üzerine bilirkişinin ifadesini kararın dışında bıraktı. Deaton şu yorumu yaptı:

Geçtiğimiz birkaç gün içinde SEC çeşitli savaş alanlarında (Ripple, Voyager-Binance, Grayscale) yenilgiye uğradı, bu yüzden John Deaton bir kez daha yaraya parmak basma fırsatını kaçırmadı.

Attığı bir tweet’te, Ripple süreci bağlamında SEC’in hukuk anlayışına şüphe düşüren iki belgelenmiş federal hakim ifadesine atıfta bulundu. Yazılı bir kararda, bir hakim “SEC’in avukatlarının ikiyüzlü olduğunu ve yasalara sadakatten yoksun olduğunu” ilan etti. Bir başka gün ise bir hakim, “SEC avukatlarının yasalara uymaktan ziyade kendi gündemlerini ilerletmekle ilgilendiklerini” belirtti.

Ripple teknik fiyat seviyeleri

Ripple şu anda 0,39479 dolarlık XRP/USD fiyatıyla %2,95’lik bir kazanç sağlarken, haftalık bazda %3,68 artış gösterdi.

Dün, kripto para birimi günlük kapanış bazında 0,3875 dolarlık %38,2 Fibo geri çekilme direncinin üstesinden gelmeyi başardı. Daha önce, günün zirvesi 0,4004 dolardan oluştuğu için 0,4000 dolarlık psikolojik seviyeyi test etti.

İşlemler %38,2 Fibo düzeltmesinin üzerinde gerçekleştiği sürece, psikolojik eşiğin daha fazla test edilmesi beklenebilir. Bu seviye ve 0,4045 dolarlık %23,6 Fibo düzeltmesi sürdürülebilir bir şekilde aşılabilirse, odak noktası 0,4320 dolar olan 23 Ocak’ın en yüksek seviyesine kayacaktır.

Ancak, aşağı yönlü baskı artar ve %38,2 Fibo düzeltmesinin altına düşülürse, %50 Fibo düzeltmesi olan 0,3737 doların test edilme olasılığı artar. Bunun altında, bir sonraki destek 0,3600 dolarlık %61,8 Fibo geri çekilme seviyesi.

Haber: Marco Oehrl

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir