Erişim engeli kararları şirazeden çıktı: Mahkemeden skandal karar

Erişim engeli kararı için seçimlerin hemen ardından 30 Mayıs’ta başvuru yapılması dikkat çekerken, Bakırköy 5. Sulh Ceza Hâkimliği’nin verdiği karar, Türkiye Yüzyılı olarak tarif edilen yeni dönemin ilk hukuk skandalı olarak tarihe geçti.

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre Tarım Kredi Kooperatifleri’nin görevden alınan eski hukuksuz Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın paravan şirketler üzerinden yaptığı yolsuzlukları ortaya koyan haberleri, hukuksuz bir erişim engeli kararı ile yayından kaldırtıldı. Fahrettin Poyraz döneminde, çiftçi kuruluşunda yaşanan yolsuzluklarla ilgili hiçbir işlem yapılmayarak üstü örtülürken, aldırılan erişim engeli kararı ile de yolsuzlukların izinin tamamen silinmek istenmesi dikkat çekti.

YOLSUZLUK HABERLERİNE ULAŞILAMAMASI İÇİN 14 HABERE TOPLU HALDE ERİŞİM ENGELİ KARARI VERİLDİ

Fahrettin Poyraz’ın gizli ortağı olduğu İris Akademi çalışanları üzerinden kurdurulan paravan şirketlerle olan kirli ilişkileri belgeleri ile ortaya çıkarken, Milli Gazete’nin konuyla ilgili 14 haberine İris Akademi’nin eski ortağı Abdullatif Beyberk Uysal’ın talebi üzerine Bakırköy 5. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından erişim engeli kararı verildi.

BELGELİ YOLSUZLUK HABERLERİ BÜTÜN SİTELERDEN KALDIRTILDI

Yolsuzluk haberlerini konu olan erişim engeli kararı sadece Milli Gazete ile sınırlı kalmazken, Milli Gazete’nin haberlerini kaynak göstererek yayınlayan Yeniçağ gazetesi, Evrensel, Patronlar Dünyası, Para Analiz, Tarımdan Haber, Karadeniz Gazete, Norm Haber, Bilecik Haber, Bozuyük Haber ve Haber Buketi sitelerinde yayınlanan haberlere de erişim engeli kararı aldırıldı.

ERİŞİM ENGELİ KARARLARINDA BUGÜNE KADAR GÖRÜLMEMİŞ HUKUK SKANDALINA İMZA ATILDI

Fahrettin Poyraz’ın yolsuzluklarını konu alan haberlerin Poyraz tarafından değil de gizli ortağı olduğu İris Akademi’nin eski ortağı Abdullatif Beyberk Uysal tarafından erişim engeli kararı aldırılması da aradaki kirli ilişkiyi ortaya koyarken, yaşanan hukuk skandalını da gözler önüne serdi. Abdullatif Beyberk Uysal’ın hiçbir şekilde ismi geçmeyen haberlere bile erişim engeli kararı verilmesi, tam bir hukuk cinayeti olarak değerlendiriliyor.

ABDULLATİF BEYBERK UYSAL, SEÇİMLERİN HEMEN ARDINDAN TALEPTE BULUNDU

Abddullatif Beyberk Uysal’ın Milli Gazete başta olmak üzere 11 ayrı internet sitesinde yayınlanan toplam 33 haberle ilgili erişim engeli talebini 28 Mayıs’ta yapılan seçimlerin hemen ardından 30 Mayıs’ta bulunması da anlamlı bulundu. Bakırköy 4. Sulh Ceza Hâkimliği 30 Mayıs’ta yapılan başvuruyu reddederken, Uysal’ın avukatının yaptığı itiraz Bakırköy 5. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından kabul ediliyor. Uysal’ın Fahrettin Poyraz ile ilgili yapılan en son 1 milyar liralık zeytinyağı fabrikası haberi başta olmak üzere 1.5 yıl önce Poyraz’ın görevde olduğu dönemde yapılan haberlere bile toplu halde erişim engeli talebinde bulunması dikkat çekti. Mahkemenin, Abdullatif Beyberk Uysal’ı yakından uzaktan ilgilendirmeyen haberlere bile kişilik haklarının engellendiği gerekçesiyle erişim engeli kararı vermesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Türkiye Yüzyılı olarak tarif edilen yeni dönemin ilk hukuk skandalı olarak tarihe geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x