Bursa’da kızdıkları kişilerin üzerine pitbull köpekleri ile saldırdılar

Müşteki Erol Tosun’un geçen yıl köpek saldırısı sonucu yaralanmasına ilişkin Bursa 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz sanıklar Mehmet Murat Ö. ve oğlu Eyüp Can Ö’nün yargılandığı davada hakim, eylemin “tasarlayarak kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçunu oluşturabileceği kanaatiyle dosyanın Bursa Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Kararı değerlendiren müşteki Erol Tosun, 27 Ekim 2022’de tuzağa düşürüldüğünü iddia etti.

Olayın ardından şikayetçi olduklarını dile getiren Tosun, yargılamanın başladığını ve dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verildiğini söyledi.

“Hak ettikleri cezayı almalarını temenni ediyoruz”

Sanıkların gerekli cezayı alacaklarından şüphesi olmadığını belirten Tosun, şöyle konuştu:

“Bu olayın da bir örnek teşkil ederek, kişilerin kafalarına göre planlayarak, tasarlayarak böyle köpeklerle saldırı yapıp Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının huzurunu kaçırmaya hiç kimsenin cesaret edememesini temenni ediyoruz. Tedavi sürecimiz fizik tedavi halinde devam ediyor ama iyileştik Allah’a çok şükür. Ellerimiz, kaslarımız hepsi yerinde, herhangi kötü bir giden sonucumuz yok. Adaletin bir an evvel tecelli edip şahısların hak ettikleri cezayı almalarını temenni ediyoruz.”

Müştekinin eşi ve avukatı Elif Tuba Karakoç Tosun da olayın ardından hazırlanan iddianamede sanıkların “nitelikli kasten yaralama” suçundan cezalandırılmalarının istendiğini anlattı.

Sanıkların eşine karşı tasarlayarak bir saldırı planladığının kamera görüntüleriyle de sabit olduğunu savunan Tosun, “Buna dayanarak biz bu duruma itiraz etmiştik zaten duruşma başlamadan önce ve demiştik ki ‘Bu yaralama değil, kasten adam öldürmeye teşebbüs. Bunun değerlendirmesini ağır ceza mahkemesi yapabilir.’ Bu sebeple davanın ağır ceza mahkemesinde görülmek üzere, görevsizlik kararı verilmesini talep etmiştik. Mahkeme bu talebimizi yerinde buldu.” ifadelerini kullandı.

“3 farklı zamanda köpeğin komutla saldırtılması mevcut”

Tosun, bu olayı “yaralama” olarak nitelendirmenin mümkün olmayacağını savunarak, şunları kaydetti:

“Çünkü 3 farklı zamanda köpeğin komutla saldırtılması mevcut hatta son keresinde mağdur kaldırımda otururken ve bilincini kaybetmişken o köpeğin tekrar üzerine salınması var. Bunu ‘yaralama’ olarak nitelendirmek mümkün değildi. Sayın mahkeme de bu talebimizi yerinde buldu, şu anda görevsizlik kararı verildi, dosya nöbetçi ağır ceza mahkemesine sevk edildi. Bunun herkese örnek olmasını temenni ediyorum çünkü bu insanlar ‘köpek saldırdı, biz bir şey yapmadık, elimizi bile sürmedik’ diyerek bu işten sıyrılmayı planlıyordu. Süreç bu şekilde işlemeyecek. Bu da belki bundan sonra bu tarz kötü niyet içinde olacak insanlara da ders olacaktır diye düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir