Bitcoin Uzmanı: Türklerin de Aldığı Bu Altcoin Dolandırıcılık!

Tanınan Bitcoin savunucusu ve Bitcoin eğitim platformu Swancom’un CEO’su Cory Klippsten, Türk yatırımcıların yakından takip ettiği bir altcoin’e ve ekibine karşı ‘dolandırıcılık’ iddialarında bulundu.

Bitcoin uzmanı Cory Klippsten, kabul gören altcoin’in ‘dolandırıcı’ olduğunu söyledi

Dün bir tweet’te Klippsten, Blockchain ödeme şirketi Ripple’yi (XRP) dolandırıcı olarak nitelendirirken, yönetim kurulu başkanını “insan karşıtı” olarak nitelendirdi. Ayrıca tweet’i, XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet ve bir pump and dump operasyonu olduğunu iddia ettiği daha önceki bir videoyla ilişkilendiriyor.

Klippsten’in son açıklamaları, çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace’in “Satoshi’nin Kafatası” olarak adlandırılan 3 metrelik bir heykel olan Bitcoin madenciliğinin algılanan çevresel zararlarına dikkat çekmeye yönelik son çabalarına yanıt olarak geldi. Bağlam açısından Larsen, kuruluşun geçen yılki “İklimi Değil, Kodu Değiştir” kampanyasına ağırlık vererek bu amaca 5 milyon dolar bağışta bulundu.

PoS Bitcoin tartışmaları sürüyor

Kampanya özellikle, BTC madencilerine ve temel geliştiricilere, kripto para biriminin enerji yoğun konsensüs mekanizmasını değiştirmeleri için baskı yapmayı amaçlıyor. Bu da sadık Bitcoin destekçilerinin ve madencilerin şiddetle karşı çıktığı bir hareket. Klippsten son tweet’inde yer verdiği videoda, şunları söylüyor:

Temelde söyledikleri şey, Bitcoin’in PoS geçmesi gerektiğidir, bu da açıkça Bitcoin’in tüm amacını tamamen ortadan kaldırır, çünkü konsensus mekanizmanızı bir şekilde gerçek dünyaya bağlamazsanız, bu Bitcoin’i tamamen mahveder.

BTC madenciliği, yüksek miktarda enerji tüketen bir işlemdir. Bunun nedeni, madencilerin matematiksel işlemleri çözmek için özel olarak tasarlanmış yüksek performanslı bilgisayarlar kullanması. Bu bilgisayarlar, yüksek miktarda elektrik enerjisi tüketirler ve bu enerjinin büyük bir kısmı ısı olarak kaybolur.

Bitcoin madenciliği için kullanılan enerji miktarı oldukça değişken olabilir ve bu, madencilerin sayısı, kullanılan donanımın verimliliği, enerjinin kaynağı vb. faktörlere bağlı. Ancak, son yıllarda Bitcoin madenciliği için kullanılan enerji miktarının önemli ölçüde arttığı ve bu nedenle çevresel etkileri konusunda endişelerin arttığı bilinmektedir.

Greenpeace ne kadar halkı?

2021 yılı itibariyle, bir Bitcoin işleminin gerçekleştirilmesi için kullanılan enerji miktarı yaklaşık 707 kWh’di. Mart 2023’te, Bitcoin’in toplam enerji tüketiminin yılda 62 ila 209 terawatt saat (TWh) arasında olabileceği tahmin ediliyor, merkezi tahmin ise yaklaşık 128 TWh.

Greenpeace’in kampanyası, yaklaşık bir yıl önce diğer iklim grupları ve Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen ile birlikte başlatıldı. Bitcoin geliştiricilerine, madencilere ve hükümete baskı yapmayı amaçlıyor ve 30 “kilit” kuruluşun, değişikliği kabul etmeleri halinde Bitcoin’i Pow mekanizmasından çıkarabileceğini iddia ediyor.

Kriptokoin.com olarak yükselen enerji fiyatları ve düşen BTC fiyatı eşliğinde en büyük madencilik firmalarının zor durumda kaldığını aktarmıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir